27.08.2020
Поділитися: 0
  • Facebook
11814

Які казки краще читати дітям 5-6 років

Багато сучасних батьків виросли на книгах, а тому хочуть заохотити своїх дітей читати літературу. Однак важливо не тільки дібрати відповідні казки та оповідання, а й обрати правильний підхід до ознайомлення дитини з ними. Поговоримо про користь читання книг для дітей і про нюанси, які потрібно врахувати батькам.

навіщо читати книги для дітей

Для чого читати дітям

З найпершими літературними творами людина знайомиться в ранньому дитинстві. Поки малюки ще не опанували грамоту, вони слухають те, що їм читають батьки. Так вони дізнаються про пригоди персонажів, аналізують їхні рішення і вчинки.

На прикладі книжкових героїв діти вчаться розрізняти добро і зло, намагаються теж стати чесними, хоробрими, справедливими. Тому найважливішою функцією читання дітям казок і оповідань є виховна, адже саме книги дозволяють пояснити дитині складні речі простою мовою.

Також прослуховування книг має особливу пізнавальну і розвивальну роль. Навіть казки для найменшеньких поступово збільшують словниковий запас і розширюють світогляд. Це позитивно позначається на усному мовленні малюків – робить його більш точним і багатим.

Що старше ставатиме дитина, то з більш складними творами вона почне знайомитися. Однак не радимо дуже рано завантажувати малюка серйозною літературою, адже вона має підходити йому за віком. Як же вибрати казки та оповідання для дитини дошкільного віку?

вибір казок для дитини

Обираємо казки для дітей 5-6 років і молодше

Кожен малюк індивідуальний і розвивається у власному темпі, тому список літератури для певного віку має скоріше рекомендаційний характер. Він складений на підставі вікових особливостей дітей: їх інтересів, навичок, можливостей:

  • до 3 років. У цьому віці краще читати ритмічні твори – вірші й казки у віршах. Вони сприймаються і запам'ятовуються краще, ніж проза.
  • 3-5 років. Можна поступово вводити невеликі казки. Чудово підійдуть народні твори, які будуть прості й зрозумілі навіть маленькій дитині.
  • 5-6 років. Для дітей 5-6 років можна читати не тільки казки, а й невеликі оповідання. Краще обирати повчальні історії, які розповідають про пригоди ровесників дитини, адже такі книги викликають більший емоційний відгук.

Крім вибору літератури, також важливо правильно організувати спільне читання. Поговоримо про те, чому так корисно знайомити малюків із книгами у вечірній час.

краще читати казки на ніч

Чому краще читати казки на ніч

Прослуховування казок і оповідань вимагає від дитини зосередженості. Вона має вдуматися в сюжет і уважно слухати те, що їй читають батьки. Та далеко не завжди вдається зацікавити малюка книгою, оскільки зазвичай він віддає перевагу більш активним іграм і заняттям.

Багато в чому це пов'язано з високою активністю дитини упродовж дня: надлишок енергії заважає їй сконцентруватися на спокійному проведенні часу. Тому і для малюків, і для дітей 5-6 років краще читати казки на ніч, коли вони вже встигли втомитися і хочуть спокійно провести залишок дня.

Вечірнє читання втихомирює рухливу психіку дитини і налаштовує її на спокійний сон. Казки та оповідання, прослухані на ніч, краще запам'ятовуються, бо діти сприймають їх більш уважно. Якщо читати малюкові регулярно, то це поступово підготує його до наступного важливого етапу – до навчання читання.

користь читання казок для дітей

Користь читання книг для дітей

У ранньому віці потрібно постаратися зацікавити дитину літературою. Якщо вона із задоволенням буде слухати те, як батьки читають їй казки та оповідання, то проявить більше ентузіазму в подальшому вивченні букв і звуків. І, навпаки, якщо малюкові мало читали, то він не буде мати такого прагнення опанувати грамоту.

І хоч для вступу в перший клас необов'язково вміти читати, педагоги і психологи настійно рекомендують тренувати цю навичку ще до школи. Якщо малюк заздалегідь опанує грамоту, то йому легше буде впоратися з навчальним навантаженням і адаптуватися до занять. Але навчання читання теж має проводитися правильно.

Потрібно опрацювати кожен із важливих етапів: звуковий, буквений, складовий і читання цілими словами. Тільки так вдасться послідовно підготувати дитину, щоб їй не довелося переучуватися читати правильно. Самостійно дібрати програму тренувань не завжди вдається, тому більшість батьків віддають дітей на спеціальні курси, де вони зможуть поетапно оволодіти грамотою.

Коли навчання читання ведеться під контролем досвідченого педагога, дитина більш ефективно покращує свої навички роботи з текстом. Завдяки таким заняттям вдається швидко пройти і закріпити матеріал, який стане основою для подальшого навчання в школі.